Izrael a Palestina či jen Velký Izrael?

 

Ron Paul o Hamasu

Hamas byl vytvořen izraelskými a americkými zpravodajskými službami jako protiváha Jásira Arafata

 

28.10.2023 Přišlo emailem

Hamás byl vytvořen izraelskými a americkými zpravodajskými službami, aby čelil Jásiru Arafatovi, vysvětluje Ron Paul. Nedávný teroristický útok Hamásu na Izrael je nesmyslnou tragédií, která, jak již vidíme, bude mít trvalé dopady na světové záležitosti, zejména na Blízkém východě. Proč tedy Spojené státy a samotný Izrael vytvořily Hamás v 70. letech?

Předtím, než byl Hamás tím, čím je dnes, byl jen okrajovou skupinou palestinských muslimů bez skutečné moci. Dnes Hamás vládne Gaze železnou pěstí, a to vše kvůli USA a Izraeli, tvrdí bývalý kongresman a prezidentský kandidát Ron Paul. Bývalí izraelští představitelé, jako je brigádní generál Jicchak Segev, který sloužil v izraelské armádě v 80. letech, to plně přiznávají. Segev řekl reportérovi New York Times, že pomáhal financovat palestinské islamistické hnutí jako „protiváhu“ sekularistům a levičákům z Organizace pro osvobození Palestiny a strany Fatah, kterou vedl Jásir Arafat. Sám Arafat proslul tím, že označil Hamás za „výtvor Izraele“ a Segev s ním souhlasí, protože v první řadě přijal peníze od izraelské vlády na vytvoření této teroristické skupiny.

„Izraelská vláda mi dala rozpočet,“ přiznal Segev k tomu, co se stalo. „A vojenská vláda dává mešitám.“ Bývalý izraelský úředník pro náboženské záležitosti Avner Cohen, který pracoval v Gaze více než 20 let, řekl v roce 2009 deníku Wall Street Journal, že i on hrál přímou roli při vzniku Hamásu. „Hamás, k mé velké lítosti, je výtvorem Izraele,“ cituje Cohena agentura Reuters.(Související: Ron Paul byl vždy odmítán z velké politiky pro své nepopulární, ale často správné názory, které jsou v rozporu se zavedeným řádem věcí.)

Izrael a USA jsou největšími sponzory, tvůrci a vývozci teroru po celém světě

V polovině 80. let napsal Cohen oficiální zprávu svým nadřízeným, ve které je varoval, aby na okupovaných územích neprováděli toto spiknutí „rozděl a panuj“, které, jak nyní vidíme, je používáno jako záminka pro Izrael, aby vstoupil a v podstatě vykuchal Gazu. „Navrhuji, abychom zaměřili naše úsilí na nalezení způsobů, jak toto monstrum rozbít dříve, než nám tato realita skočí do tváře,“ napsal Cohen ve svém dopise. Cohena samozřejmě ignorovali. A nyní, o několik desetiletí později, se Hamás stal obětním beránkem pro Izrael, aby mohl vést totální válku nejen proti Palestincům žijícím v Gaze, ale také proti velkému psovi: Íránu.„Hamás byl povzbuzován a skutečně zahájen Izraelem a Spojenými státy, aby čelil Jásiru Arafatovi,“ uvedl Paul ve výpovědi v Kongresu před nějakou dobou, kterou můžete sledovat níže:Nic z toho není až tak šokující, když vezmeme v úvahu, že USA, které dlouho působily jako vojenská ruka Izraele, jsou notoricky známé tím, že financují a podněcují vytváření nových teroristických skupin, které jsou pak používány k destabilizaci národů jako záminka pro další válku.

„Mnoho teroristických skupin, které v současné době existují, bylo nějakým způsobem ovlivněno nebo podporováno Spojenými státy,“ vysvětluje Revolver. „To se často stává, když jsou USA zapojeny do financování válek nebo podporují určité skupiny označené jako 'rebelové'. Jak čas plyne, ti samí „rebelové“, které jsme kdysi podporovali, se často stávají našimi zapřisáhlými nepřáteli a udržují cyklus nekonečných válek.“

Nejnovější zprávy o tom, co se děje na Blízkém východě, najdete na Chaos.news.

Hamas was created by Israeli and US intelligence services to counteract Yasser Arafat, Ron Paul explains vyšel na naturelnews.com 12.10.2023.

Gaza jako ztělesnění západních hodnot

Jana Kunšteková

Caitlin Johnstoneová účtuje:

„Když izraelský prezident Isaac Herzog popsal útok na Gazu jako válku „za záchranu západní civilizace, za záchranu hodnot západní civilizace“, ve skutečnosti nelhal. Mluvil pravdu – jen možná ne tak docela, jak to myslel.

Demolice Gazy je skutečně páchána na obranu západních hodnot a sama o sobě je dokonalým ztělesněním západních hodnot. Ne západní hodnoty, o kterých vás učí ve škole, ale ty skryté, u kterých nechtějí, abyste se na ně dívali. Ne atraktivní obal s reklamními slogany na etiketě, ale produkt, který je ve skutečnosti uvnitř krabice. Západní civilizace po staletí silně závisela na válkách, genocidě, krádežích, kolonialismu a imperialismu, což ospravedlňovala pomocí narativů založených na náboženství, rasismu a etnické nadřazenosti. To všechno vidíme dnes ve spalování Gazy.

To, co vidíme v Gaze, mnohem lépe znázorňuje, o čem západní civilizace skutečně je, než všechny ty bláboly o svobodě a demokracii, o kterých jsme se učili ve škole. Mnohem lepší reprezentace západní civilizace než všechno umění a literatura, ke kterým jsme si po staletí hrdě gratulovali. Mnohem lepší reprezentace západní civilizace než láska a soucit, které rádi předstíráme, když se kolem nás točí naše židovsko-křesťanské hodnoty. Je tak neskutečné sledovat západní pravicové žvásty o tom, jak divoká a barbarská je muslimská kultura, vzkříšené zombie z Bushovy éry, tentokrát v roce 2023, když západní civilizace ve stejné době hrne před sebou horu deseti tisíc dětských mrtvol. Ta hora dětských mrtvol je mnohem lepší reprezentací západní kultury než cokoli, co kdy vytvořil Mozart, da Vinci nebo Shakespeare.

Tohle je západní civilizace. Takhle to vypadá.

Západní civilizace, kde Julian Assange čeká do února na své poslední odvolání proti vydání do USA pro svou žurnalistiku, která odhalila americké válečné zločiny. Kde jsme krmeni nepřetržitou záplavou masmediální propagandy, která má vyrobit náš souhlas s válkami a agresí, které jen v 21. století zabily miliony a desítky milionů vysídlily. Kde nás rozptyluje fádní zábava a umělé kulturní války, abychom příliš nepřemýšleli o tom, co je tato civilizace zač a koho zabíjí a mrzačí, moří hladem a vykořisťuje.

Kde ve zpravodajských cyklech dominují spíše drby celebrit a nejnovější vejšplechty Donalda Trumpa než masová zvěrstva, která jsou aktivně podporována západními vládami. Kde si liberálové gratulují k tomu, že mají progresivní názory na rasu a pohlaví, zatímco jimi zvolení úředníci pomáhají trhat dětská těla vojenskými výbušninami. Tam, kde se sionističtí Židé soustředí na sebe a své emoce, protože odpor k aktivní genocidě v nich vyvolává pocit, že jsou pronásledováni, a kde příznivci Izraele, kteří nejsou Židé, mají stále pocit, že jsou pronásledováni také. Kde obří světová říše poháněná militarismem, imperialismem, kapitalismem a autoritářstvím požírá lidské maso s neukojitelnou chutí, zatímco my si gratulujeme k tomu, oč jsme lepší než národy jako Írán nebo Čína.

To jsou západní hodnoty. Tohle je západní civilizace.

Požádejte někoho, aby vám řekl, jaké jsou jeho hodnoty, a on vám dá spoustu příjemně znějících slov o rodině, lásce a péči nebo o čemkoli jiném. Sledujte jejich činy, abyste viděli, jaké jsou jejich skutečné hodnoty, a často získáte velmi odlišný příběh. To jsme my. To je západní civilizace. Říkáme, že si vážíme svobody, spravedlnosti, pravdy, míru a svobodného projevu, ale naše činy vykreslují zcela odlišný obraz. Skutečné západní hodnoty, skutečný produkt v krabici pod atraktivním štítkem, jsou ty, které dnes vidíte v Gaze.“

https://www.caitlinjohnst.one/p/the-atrocities-in-gaza-are-the-perfect?publication_id=82124&post_id=139940598&isFreemail=true&r=1rd7rc&utm_source=substack&utm_medium=email

Nečekaný zdroj - Zbraně Hamasu od Izraelské armády

Vojenské a zpravodajské orgány Izraele dospěly k závěru, že významná část zbraní použitých Hamásem během útoků 7. října a ve válce v Gaze pochází z nečekaného zdroje: samotné izraelské armády.

29. ledna 2024 - 06:30


Tuto skutečnost tvrdí pro The New York Times autoři článku Maria Abi-Habib a Sheera Frenkel. Věcný obsah článku přinášíme.

 

Analytici po mnoho let poukazovali na podzemní pašerácké trasy jako vysvětlení, jak Hamás zůstává silně ozbrojen navzdory izraelské vojenské blokádě Pásma Gazy. Avšak nedávné zpravodajské informace ukázaly, do jaké míry dokázal Hamás vyrobit mnoho svých raket a protitankových zbraní z tisíců munice, která neexplodovala, když Izrael vypustil bomby do Gazy, podle odborníků na zbraně a izraelských a západních zpravodajských úředníků. Hamás také vyzbrojuje své bojovníky zbraněmi ukradenými z izraelských vojenských základen.

Zpravodajské informace získané během měsíců bojů odhalily, že izraelské úřady stejně jako před 7. říjnem nesprávně odhadly záměry Hamásu, také podcenily jeho schopnost získat zbraně. Nyní je jasné, že zbraně, které izraelské síly používaly k vynucení blokády Gazy po posledních 17 let, jsou nyní používány proti nim. Výbušniny z izraelské a americké vojenské výroby umožnily Hamásu zasypat Izrael raketami a poprvé proniknout do izraelských měst z Gazy. "Nevybuchlá munice je hlavním zdrojem výbušnin pro Hamás," řekl Michael Cardash, bývalý zástupce šéfa útvaru pro výbušniny Izraelské národní policie a konzultant izraelské policie. "Otevírají bomby z Izraele, dělostřelecké bomby z Izraele, a mnoho z nich je samozřejmě použito a přepracováno pro jejich výbušniny a rakety."

 

Odborníci na zbraně uvádějí, že přibližně 10 procent munice obvykle neexploduje, ale v případě Izraele by tento podíl mohl být vyšší. Izraelský arzenál zahrnuje rakety z doby války ve Vietnamu, které byly Spojenými státy a dalšími vojenskými mocnostmi již dávno vyřazeny. Míra selhání u některých těchto raket může být až 15 procent, řekl jeden izraelský zpravodajský důstojník, který, stejně jako ostatní oslovení pro tento článek, hovořil pod podmínkou anonymity při diskusi o zpravodajských záležitostech.

 

Ať už je to jakkoliv, roky sporadického bombardování a nedávné bombardování Gazy zanechaly v oblasti tisíce tun nevybuchlé munice, která čeká na znovupoužití. Jedna 750librová bomba, která neexploduje, se může stát stovkami raket nebo střel.
Hamás neodpověděl na žádosti o komentář. Izraelská armáda uvedla ve svém prohlášení, že je odhodlána Hamás rozbít, ale na konkrétní otázky ohledně zbraní skupiny neodpověděla.

 

Izraelští úředníci věděli před útoky v říjnu, že Hamás může znovu použít některé izraelské zbraně, ale rozsah toho je pro odborníky na zbraně a diplomaty překvapující. Izraelské úřady také věděly, že jejich arzenály jsou zranitelné vůči krádežím. Vojenská zpráva z počátku minulého roku konstatovala, že z nedostatečně střežených základen byly ukradeny tisíce nábojů a stovky zbraní a granátů. Odtud se některé z nich dostaly na Západní břeh, jiné do Gazy přes Sinaj. Zpráva se však zaměřovala na vojenskou bezpečnost. Důsledky byly téměř opomíjeny: "Svými vlastními zbraněmi zásobujeme naše nepřátele," uvádí jeden řádek zprávy, kterou viděl The New York Times.

 

Důsledky se staly zřejmými 7. října. Několik hodin po tom, co Hamás prorazil hranice, objevili čtyři izraelští vojáci tělo střelce Hamásu, který byl zabit před vojenskou základnou Re'im. Na granátu na jeho opasku bylo vidět hebrejské písmo, řekl jeden z vojáků, který jej poznal jako izraelský granát, nedávný model. Další bojovníci Hamásu základnu převzali a izraelští vojenští úředníci uvádějí, že některé zbraně byly uloupeny a odvezeny do Gazy.

Několik mil daleko sbírali členové izraelského forenzního týmu jednu z 5000 raket vypálených Hamásem toho dne. Při zkoumání rakety zjistili, že její vojenská výbušnina nejspíše pocházela podle izraelského zpravodajského důstojníka z nevybuchlé izraelské rakety vypálené do Gazy během předchozí války.

Útoky 7. října předvedly rozmanitý arzenál, který Hamás poskládal. Zahrnoval íránské útočné drony a severokorejské raketomety, typy zbraní, které Hamás známě pašuje do Gazy tunelem. Írán zůstává hlavním zdrojem financí a zbraní Hamásu.

Avšak jiné zbraně, jako jsou protitankové výbušniny, hlavice RPG, termobarické granáty a improvizované zařízení, byly přepracované izraelské zbraně, podle videí Hamásu a pozůstatků objevených Izraelem. Rakety a střely vyžadují obrovské množství výbušného materiálu, který je podle úředníků nejtěžší pašovat do Gazy.

Přesto Hamás vypálil 7. října tolik raket a střel, že izraelský protiraketový systém Iron Dome nestíhal. Rakety zasáhly města, městečka a vojenské základny, čímž poskytly krytí militantům, kteří vtrhli do Izraele. Jedna raketa zasáhla vojenskou základnu, o které se věří, že skrývá část izraelského jaderného raketového programu. Hamás dříve spoléhal na materiály jako hnojivo a práškový cukr – které jsou na jednotku hmotnosti méně silné než vojenské výbušniny – k výrobě raket. Ale od roku 2007 Izrael zavedl přísnou blokádu, omezující dovoz zboží, včetně elektroniky a počítačového vybavení, které by mohlo být použito k výrobě zbraní.

Tato blokáda a zákrok proti pašeráckým tunelům vedoucím do Gazy a z ní ven donutil Hamás stát se kreativním. Jeho schopnosti výroby jsou nyní dostatečně sofistikované na to, aby rozřezali hlavice bomb vážící až 2000 liber, aby získali výbušniny a přepracovali je. "V Gaze mají vojenský průmysl. Některé části jsou nad zemí, některé pod zemí, a jsou schopni vyrobit mnoho toho, co potřebují," řekl Eyal Hulata, který sloužil jako izraelský národní bezpečnostní poradce a šéf Národní bezpečnostní rady, než odstoupil na začátku minulého roku. Jeden západní vojenský úředník uvedl, že většina výbušnin, které Hamás používá ve válce s Izraelem, byla zřejmě vyrobena z nevybuchlé izraelské munice. Jako příklad uvedl výbušnou past, která v prosinci zabila deset izraelských vojáků.

Vojenské křídlo Hamásu, Brigády Izz ad-Din al-Kassam ukázalo svoje výrobní schopnostmi. Po válce s Izraelem v roce 2014 založilo inženýrské týmy, které sbíraly nevybuchlou munici, jako jsou střely z houfnic a americké bomby MK-84.

Tyto týmy spolupracují s policejními jednotkami pro likvidaci výbušnin, což lidem umožňuje bezpečně se vrátit do svých domovů. Zároveň pomáhají Hamásu připravit se na další válku. „Naší strategií bylo přetvořit tyto kusy, změnit tuto krizi v příležitost,“ řekl velitel Brigád Izz ad-Din al-Kassam Al Jazeera v roce 2020.

 

Schopnost Hamásu vyrábět zbraně z nevybuchlé izraelské munice představuje pro Izrael nejen vojenský, ale i morální problém. Tento nečekaný zvrat v ozbrojeném konfliktu ukazuje, jak se významně může obrátit situace, když se vojenské zásoby nepřítele stanou zdrojem pro jeho vlastní zbrojní arzenál. Tento vývoj podtrhuje složitost a nepředvídatelnost dlouhodobého konfliktu v regionu, kde historické napětí a současné geopolitické dynamiky neustále tvarují a přetvářejí situaci na bojišti.

 

Mediální křídlo Brigád Izz ad-Din al-Kassam v posledních letech zveřejňuje videa, která přesně ukazují, co dělají: řežou do hlavic, vybírají výbušný materiál – obvykle prášek – a přetavují ho pro opětovné použití.

 

V roce 2019 objevili komandos Qassam stovky munice na dvou britských vojenských lodích z období první světové války, které se potopily u pobřeží Gazy před stoletím. Tento objev, jak se Qassam chlubil, mu umožnil vyrobit stovky nových raket. Na začátku současné války ukázalo video Qassam militánty, jak montují rakety Yassin 105 v podzemním výrobním zařízení.„Nejdůležitějším způsobem, jak Hamás získává zbraně, je domácí výroba,“ řekl Ahmed Fouad Alkhatib, analytik politiky na Středním východě, který vyrůstal v Gaze. „Stačí trocha chemie a můžete vyrobit téměř cokoli, co chcete.“

 

Izrael omezuje hromadný dovoz stavebních materiálů, které mohou být použity k výrobě raket a dalších zbraní. Ale každé nové kolo bojů zanechává za sebou čtvrti sutin, z nichž militanti mohou získat potrubí, beton a další cenný materiál, řekl pan Alkhatib. Hamás nemůže vyrobit všechno. Některé věci je snazší koupit na černém trhu a pašovat do Gazy. Sinaj, málo obydlená pouštní oblast mezi Izraelem, Egyptem a pásmem Gazy, zůstává centrem pašeráctví zbraní. Zbraně z konfliktů v Libyi, Eritreji a Afghánistánu byly objeveny v Sinaji podle posouzení izraelské zpravodajské služby.

 

Podle dvou izraelských zpravodajských úředníků bylo před 7. říjnem stále v provozu nejméně tucet malých tunelů mezi Gazou a Egyptem. Mluvčí egyptské vlády uvedl, že jejich vojenské síly udělaly svou část práce na uzavření tunelů na jejich straně hranice. „Mnoho zbraní, které jsou v současné době v pásmu Gazy, je výsledkem pašování z Izraele,“ řekl mluvčí v e-mailu. Ale obležené ulice samotné Gazy jsou stále častějším zdrojem zbraní. Izrael odhaduje, že od 7. října provedl na Gazu nejméně 22 000 úderů. Každý z nich často zahrnuje několik výstřelů, což znamená, že bylo pravděpodobně vypuštěno nebo vystřeleno desítky tisíc munice – a tisíce z nich neexplodovaly. „Dělostřelecké granáty, ruční granáty, další munice – po této válce zůstane desetitisíce nevybuchlé munice,“ řekl Charles Birch, šéf Úřadu OSN pro činnosti v oblasti min ve Gaze. Tyto "jsou jako bezplatný dar pro Hamás."

Zvýšený počet nevybuchlé munice v Gaze představuje nejen zdroj pro Hamás, ale také značný bezpečnostní a humanitární problém. Nevybuchlá munice představuje trvalé nebezpečí pro obyvatele Gazy, zejména děti, které mohou být přitahovány k záhadným předmětům ležícím v sutinách.

 

Tento problém zdůrazňuje složitost a morální dilemata dlouhodobého konfliktu. Izrael se snaží potlačit schopnosti Hamásu vyrábět a získávat zbraně, ale paradoxně se jeho vlastní munice stává klíčovým zdrojem pro nepřátelské bojové operace. Zatímco izraelské úřady a mezinárodní organizace pracují na odstranění nebezpečí nevybuchlé munice, výzva, jak zabránit jejímu využití Hamásem, zůstává. Válka v Gaze tak představuje nejen boj o teritoriální kontrolu nebo politické vítězství, ale také technologický a zpravodajský závod, ve kterém každá strana hledá způsoby, jak překonat zdroje a schopnosti druhé.

 

Dlouhodobý konflikt v regionu tak pokračuje s neustálými změnami a výzvami, které se objevují s každým novým kolem bojů, a zdůrazňuje komplexitu situace, která nemá jednoduché řešení. Bezpečnostní, humanitární a morální otázky, které tento konflikt přináší, jsou pro všechny strany obtížné a vyžadují neustálou pozornost a inovativní přístupy k jejich řešení. (jk, nytimes.com, screen: IDF)

UNICEF - Gaza se mění na „hřbitov dětí“

31.10.2023 17:49

Oficiální zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) James Elder na briefingu v Ženevě řekl, že Gaza se mění „na hřbitov dětí“. Upřesnil, že podle posledních informací ministerstva zdravotnictví v Gaze zemřelo v regionu více než 3450 dětí. Elder znovu vyzval Izrael k okamžitému příměří a otevření hraničních přechodů pro humanitární pomoc.

Mluvčí izraelské armády major Nir Dinar již dříve prohlásil, že izraelská armáda není schopna rozlišit civilisty v pásmu Gazy od členů Hamásu.

Jan Urbach, vasevec.cz

Gaza jako muzeum v Osvětimi?

30.12.2023 16:19

 

Předseda místní rady Metully, ležící na hranicích s Libanonem, nejsevernější osady v Izraeli, David Azoulai, chce srovnat pásmo Gazy se zemí a proměnit ho v „prázdné muzeum jako Osvětim“.

Ve druhé polovině prosince v rozhovoru pro izraelské rádio 103FM David Azoulai prohlásil, že Izrael by měl poslat všechny Palestince z pásma Gazy do uprchlických táborů v Libanonu, poté by mělo být vylidněné pásmo Gazy – jak uvedl – srovnáno se zemí a proměněno  v „prázdné muzeum, jako je to v Osvětimi“, na místě bývalého německého koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Řekl, že by se to mělo udělat, „aby celý svět věděl, co může Stát Izrael udělat“. Pásmo Gazy by se podle jeho názoru mělo proměnit v nárazníkovou zónu, „od moře po hraniční plot, úplně prázdnou, aby si každý pamatoval, co tam kdysi bylo“.  

Osvětimské muzeum komentovalo prohlášení izraelského politika na síti X (dříve Twitter) mimo jiné konstatováním: „Výzva k činům, které se zdají porušovat jakýkoli občanský, válečný, morální nebo lidský zákon, což může znít jako volání po vraždě v měřítku podobném Osvětimi, staví celý poctivý svět tváří v tvář šílenství, kterému je třeba se postavit a rezolutně ho odmítnout. Doufáme, že izraelské úřady zareagují na takové hanebné zneužívání, protože terorismus nikdy nebude odpovědí na terorismus”.

 Jana Putzlacher, vasevec.cz

 

Gaza versus Haag - Mezinárodní soudní dvůr opět selhal, případ „politické korektnosti?“

Peter Koenig, 31.1.2024

Sedmnáctičlenný senát Mezinárodního soudního dvora (ICJ) dnes (26. ledna 2024) shledal tvrzení Jihoafrické republiky, že Izrael páchá genocidu, „věrohodným“. To by znamenalo, že Jihoafrická republika v případu zvítězila.

Bohužel, bližší pohled je mnohem méně optimistický. Ukazuje opět váhavý rozsudek ICJ, navzdory všem indiciím pro masivní a brutální genocidu. Rozsudek je slabý a téměř bezvýznamný, pokud jde o bezpečné budoucí životy Palestinců.

Za prvé, MTS uznal, že Jihoafrická republika má v tomto případě jurisdikci, protože „některé věci, které Jihoafrická republika tvrdí, se jistě dějí a spadají pod definici Úmluvy OSN o genocidě z roku 1948“. Viz tento článek.

Al-Džazíra shrnula rozhodnutí ICJ následovně:

Soud evidentně nezašel dostatečně daleko. K čemu je dobré „povolit humanitární pomoc a zabránit smrti nevinných občanů“, když je Izraeli dovoleno pokračovat ve vraždění stovek, ne-li tisíců nevinných a bezbranných Palestinců. Soudní dvůr nerozhodl o okamžitém příměří nebo o příměří vůbec – ani nevydal žádost o mírová jednání.

Izrael by se samozřejmě takovému rozhodnutí nepodřídil a ani zarytí zastánci Izraele by nepřestali podporovat izraelské zabíjení v „sebeobraně“, ale vyslali by světu zprávu, totiž že se MTS nebojí vynášet „politicky nepopulární“ rozsudky a že Izrael a genocida budou zapsány v krátké 75leté historii Izraele. Argument premiéra Netanjahua a spol. o „sebeobraně“, odůvodněný slovy „jsme oběti genocidy“, je argumentací psychopatů. Rozsah izraelského krutého a nemilosrdného zabíjení Palestinců ukazuje světu pravdu.

Před vynesením rozsudku se vyjádřila jihoafrická ministryně zahraničí Naledi Pandor:

Tři písmena 'ICJ' až do podání žaloby mnoho lidí v Jihoafrické republice neznalo“. A dále: „Naším cílem bylo a je upozornit na těžký osud nevinných v Palestině“ a „upozornit na nedostatek spravedlnosti a svobody“. Dodala, že bez ohledu na úspěch či neúspěch „skutečná analýza a soud bude na soudu samotném“. Viz tento článek z RT 26. ledna 2024.Izraelská vláda rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora nepřijímá a nařizuje zabránit genocidě palestinského lidu. Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že samotné tvrzení, že Izrael páchá genocidu, je „nejen nepravdivé, ale i pobuřující“.

Kde tento rozsudek zanechává válku?

Pokud podpora Západu rychle nezakolísá, a to jak morálně, tak i peněžními dodávkami a dodávkami zbraní – možná kvůli jisté etice, kterou rozhodnutí soudu možná probudilo -, bude brutální genocida Izraele pravděpodobně pokračovat.

Premiér Netanjahu prakticky od prvního dne předpokládal, že půjde o dlouhou válku, a zastrašoval, že nepůjde jen o válku odvetnou za [Izraelem / Západem plánovaný] útok Hamásu na Izrael 7. října 2023, ale o válku, jejímž cílem bude v příštích letech dobýt velkou část Blízkého východu a jeho bohatství, a to postupným vytvořením „Velkého Izraele“, který bude zahrnovat 100 % Palestiny, 100 % Jordánska, 100 % Libanonu, 70 % Sýrie, 50 % Iráku, 33 % Saúdské Arábie, Egypta a Nilu. Netanjahu by to samozřejmě neřekl, ale bylo to implicitní.

Aby toho nebylo málo, zhruba od roku 1984 má Izrael minci deset Agorot, o níž se říká, že na její zadní straně je vyobrazena mapa Velkého Izraele. Znak na minci by také mohl připomínat starověké Babylonské království z roku 539 př. n. l. Mince 10 Agorot je jednou ze série mincí Nový izraelský šekel (NIS), známá také jako jednoduše izraelský šekel (značka: , kód: ILS). Izraelský agorot a šekel jsou izraelskou měnou.

Vyobrazení na minci je plné kontroverzí. Někteří Izraelci tvrdí, že obrázek na této nové minci byl převzat z původního šekelu – a že skutečně představuje izraelskou snahu o expanzi směrem k Velkému Izraeli. Izraelci jsou hrdí na to, že nosí „Velký Izrael“ po kapsách. Podívejte se na to. Aniž by se o tom příliš mluvilo, většina Izraelců podporuje válku proti Gaze/Palestině, protože má vydláždit cestu k Velkému Izraeli. Žádný časový horizont k dosažení tohoto cíle není dán.

Velký Izrael by však byl jedním ze surovinově nejbohatších států na světě, zejména pokud jde o uhlovodíky. Zahrnoval by také více než bilion kubických stop plynu objevených v 90. letech 20. století u pobřeží Gazy, které dnes patří Palestině. Zpět k 26. lednu 2024 slabý rozsudek ICJ. Ponechává Izraeli prostor k tomu, aby pokračoval ve svém směřování k Velkému Izraeli, což je nepochybně v zájmu Západu. Mít téměř nekonečné zásoby ropy a plynu z bezpečného zdroje, Izraele, by Západu umožnilo přerušit jakékoli vazby na Rusko a arabský svět v oblasti dodávek energie.

To také jasně ukazuje symbiotický vztah mezi Izraelem – umělou zemí vymyšlenou západními (britskými) sionisty, vzájemnou závislost, která slouží především těm, kdo Izrael vytvořili, a na druhé straně dává sionistickému Izraeli vznešenost vyvoleného národa, jasně zakotvenou v jejich bibli, Tóře.

Abychom se k němu dostali, muselo by dojít k velkému krveprolití. Tomu se rozumní lidé MUSÍ vyhnout, a právě zde by mohl mít a měl významný vliv Mezinárodní soudní dvůr – neutrální, nereagující na žádné příkazy globalistických vůdců, který by apeloval na svědomí těch, kdo genocidu podporují.

Gaza Versus The Hague: The ICJ Failed Again – A Case of “Political Correctness”? vyšel 29.1.2024 na Global Reseach. Překlad Zvědavec.

Najvyšší diplomat EÚ obviňuje Izrael z financovania Hamasu

Slovensko, 22. január 2024 (AM)

Josep Borrell urobil výbušné tvrdenie tesne pred príchodom izraelského ministra zahraničných vecí do Bruselu v pondelok. Najvyšší diplomat EÚ Josep Borrell v piatok otvorene obvinil Izrael z financovania palestínskej militantnej skupiny Hamas. “Hamas bol financovaný izraelskou vládou v snahe oslabiť palestínsku samosprávu,” povedal Borrell podľa španielskych novín El País.

Borrell vystúpil na španielskej univerzite vo Valladolide, kde španielskemu politikovi udelili čestný doktorát. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v minulosti takéto obvinenia poprel. Borrell, ktorý má na starosti zahraničnú politiku EÚ, vo svojom piatkovom prejave tiež zdôraznil, že vytvorenie palestínskeho štátu je nevyhnutné na vyriešenie prebiehajúceho konfliktu. “Jediným riešením je vytvoriť dva štáty, ktoré zdieľajú pôdu, pre ktorú umierajú 100 rokov,” povedal Borrell. Dodal, že takéto riešenie musí byť “vnútené zvonku”.

Izraelská vláda dôrazne odstúpila od Borrellovho obvinenia. “Pán. Borrell sa mýli. Premiér Benjamin Netanjahu sa ani zďaleka nesnažil posilniť Hamas, ako tvrdil šéf zahraničnej politiky EÚ, ale tvrdo zasiahol Hamas v troch rozsiahlych vojenských operáciách; v rokoch 2012, 2014 a 2021,” uviedol vo vyhlásení Ophir Falk, Netanjahuov hlavný poradca pre zahraničnú politiku. “Po masakre viac ako 1000 Izraelčanov zo 7. októbra a viac ako 250 zajatých ako rukojemníkov nariadil vojnový kabinet pána Netanjahua izraelskej armáde, aby zničila Hamas.”

Borrellove vyjadrenia prišli len niekoľko dní predtým, ako sa ministri zahraničných vecí EÚ zúčastnia niekoľkých stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Palestínskej samosprávy a kľúčových arabských krajín v Bruseli. Ministri sa v pondelok chystajú diskutovať o konflikte medzi Izraelom a Hamásom v Gaze, kde izraelskí vojaci už mesiace uskutočňujú neúnavnú bombardovaciu kampaň a pozemné útoky, a o vyhliadkach na budúce mierové urovnanie. V rovnakom čase sa EÚ chystá v pondelok 22.1.2024 oznámiť nové sankcie  voči Hamasu , ktorých cieľom je zasiahnuť zdroje financovania tejto militantnej skupiny, povedali pre POLITICO traja diplomati EÚ.

Európsky parlament vo štvrtok prijal rezolúciu vyzývajúcu na trvalé prímerie v Gaze – pod podmienkou, že Hamas bude zlikvidovaný a všetci rukojemníci prepustení. Uznesenie prišlo len niekoľko dní po tom, čo izraelský Netanjahu odmietol myšlienku nezávislej palestínskej štátnosti, čím odmietol presadzovanie palestínskeho štátu zo strany Spojených štátov a EÚ. Tvrdenia, že Netanjahuova vláda povolila financovanie Hamasu, a to aj tým, že umožnila katarské financovanie Gazy, už predtým vzniesla izraelská opozícia, ako aj analytici a médiá vrátane New York New York Times .

Izraelskí predstavitelia tvrdia, že to bola súčasť politiky, ku ktorej sa väčšina popredných izraelských politikov prihlásila ako k možnému spôsobu zmiernenia Hamasu so základným predpokladom, že militantná skupina zmierni svoje ideologické zanietenie a povzbudí ho, aby sa zameral na vládnutie. “Izrael od roku 2018 dovolil kufrom s miliónmi katarskej hotovosti vstúpiť cez svoje priechody do Gazy, aby zachoval svoje krehké prímerie s vládcami Hamasu v pásme,” uviedol 8. októbra denník Times of Israel, deň po tom, čo Hamas podnikol násilné útoky proti Izraelu. Netanjahu dôrazne poprel, že by Kataru umožnil financovať Hamas s cieľom rozdeliť Palestínčanov do konkurenčných politických táborov.

Izraelský vodca však v roku 2019 na konferencii strany Likud povedal :

“Každý, kto chce zabrániť vytvoreniu palestínskeho štátu, musí podporiť posilnenie Hamasu. Medzitým sa izraelskí predstavitelia v sobotu postavili proti poznámkam amerického prezidenta Joea Bidena, ktoré predniesol niekoľko hodín predtým, že riešenie v podobe dvoch štátov je stále možné, aj keď je pri moci Netanjahu. Obaja lídri spolu prvýkrát za mesiac prehovorili uprostred narastajúcej frustrácie medzi Bidenovou administratívou a Izraelom a po telefonáte Biden novinárom povedal, že niektoré “typy” dvojštátneho riešenia môžu byť pre izraelského premiéra prijateľné.

Netanjahu začiatkom tohto týždňa vylúčil myšlienku vytvorenia palestínskeho štátu žijúceho po boku Izraela a jeho úrad zopakoval svoj prísny odpor vo vyhlásení zaslanom POLITICO.

“V rozhovore s prezidentom Bidenom premiér Netanjahu zopakoval svoju politiku, že po zničení Hamasu si Izrael musí zachovať bezpečnostnú kontrolu nad Gazou, aby sa zabezpečilo, že Gaza už nebude pre Izrael predstavovať hrozbu, čo je v rozpore s požiadavkou na palestínsku suverenitu,” dodal. uviedla jeho kancelária.

Milan Novický

 

Hamas sa vracia - palestínske metro vzdoruje izraelskému pokusu o vyčistenie

 

Bratislava 31. januára 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Sam McNeil, Abir Sultan/Pool Photo via AP)

 

RUSI: IDF utrpeli v pásme Gazy nielen vojenskú, ale aj politickú porážku, cituje Konstantin Olšanskij v novinách Svobodnaja Pressa britský institut.

Vojna medzi Izraelom a Hamasom brigádny generál izraelskej armády Dan Goldfus

Na snímke brigádny generál izraelskej armády Dan Goldfus (vľavo) stojí pri tuneli palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktorý sa nachádza pod cintorínom počas pozemnej ofenzívy v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy

 

Izraelské obranné sily (IDF) nedosiahli žiadny z cieľov invázie do pásma Gazy. Veliteľstvo Hamasu sa nenašlo a väčšina vojenských a politických vodcov hnutia je žije. Denník Wall Street Journal odhadol, že až 80 % palestínskeho “podzemia” zostáva nedotknutých. Tunely sa tiahnu v dĺžke viac ako 500 kilometrov! To je oveľa viac, ako sa domnievali izraelské spravodajské služby. Židovská publikácia Maariv a arabský televízny kanál Al-Džazíra súčasne informovali, že milície Hamasu sa vracajú do oblastí, ktoré údajne vyčistili IDF. Z týchto oblastí palestínske milície opäť odpaľujú rakety na Izrael. IDF po sebe zanechávajú mocenské vákuum: miestna civilná správa v severnom pásme bola zničená. A Palestínčania vítajú návrat Hamasu.

Napriek tomu sa IDF nepodarilo dobyť mnohé palestínske mestá. Napríklad Chán Júnis: na západe a juhu mesta sa palestínske milície naďalej cieľavedome bránia. “Brigády mučeníkov al-Aksá” a “Demokratický front za oslobodenie Palestíny” tvrdili, že zničili izraelské obrnené vozidlá pomocou RPG a mínometov. V dôsledku toho boli 28. januára IDF nútené núdzovo stiahnuť 4. záložnú obrnenú brigádu (“Kiryati”) a 55. IDF z Chán Júnisu.

 

Prehrávajúc vojenskú kampaň v Pásme Gazy, Izrael netuší, čo si počať s Palestínou po skončení vojny, píše Royal United Services Institute (RUSI). Plán povojnovej obnovy Gazy, ktorý nedávno načrtol minister obrany Yoav Galant, označili experti RUSI nielen za nerealistický, ale aj za chybný, dokonca nebezpečný.

 

Galant nazval svoj scenár “Deň po Hamase”. Benjamin Netanjahu predtým odmietol načrtnúť povojnový plán pre Gazu a výslovne to zakázal svojim ministrom. Galant teda tým, že sa ako prvý vyjadril k tejto téme, fakticky porušil príkaz premiéra. Západní pozorovatelia však mali možnosť nahliadnuť, ako si izraelská vláda predstavuje koniec konfliktu.

 

Vplyvné osobnosti židovského štátu otvorene priznávajú, že vojna sa tak skoro neskončí. Načasovanie Galantovho vyhlásenia tiež nie je náhodné. Niekoľko dní po tom, ako minister obrany načrtol svoju víziu situácie, sa americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vydal na prieskumnú cestu po Blízkom východe s jednoznačným cieľom získať americkú podporu pre povojnové usporiadanie Palestíny.

 

Hlavným cieľom Gallantovho plánu je, aby Hamas po skončení bojov nevyvíjal žiadnu politickú ani vojenskú činnosť. Táto myšlienka sa opiera o štyri “piliere”. Po prvé, Izrael by si ponechal kontrolu nad územím vrátane práva vrátiť sa do všetkých častí pásma Gazy, z ktorých sa stiahli IDF. Po druhé, mnohonárodné sily, ktoré by boli schválené Spojenými štátmi, by riadili každodenný život na palestínskom území a uľahčili by jeho obnovu. Po tretie, Egypt a Izrael by kontrolovali južný hraničný priechod z pásma Gazy. Po štvrté, existujúca palestínska infraštruktúra a civilný systém riadenia, ktoré nie sú súčasťou Hamasu, by zostali zachované.

 

Je dôležité poznamenať, že plán izraelského ministerstva obrany vyzýva na stiahnutie sa z väčšiny pásma a vylučuje vytvorenie akýchkoľvek židovských osád na tomto území. Okrem toho Izrael nebude spravovať Palestínu “na civilnej úrovni”. Galant sa tak snaží vyvrátiť často opakované tvrdenie, že Izrael sa snaží buď etnicky vyčistiť palestínske územie, alebo využiť vojnu ako dymovú clonu na zabratie pôdy. Napriek tomu je Galantov postoj veľmi nepopulárny. Ministri Netanjahuovej vlády požadujú anexiu časti pásma Gazy a založenie židovských osád.

 

RUSI píše, že Izrael tlačí k čo najskoršiemu ukončeniu nepriateľských akcií strata americkej podpory. Kongres odmietol odsúhlasiť plány Joea Bidena na uvoľnenie finančných prostriedkov Pentagónu pre Ukrajinu, Taiwan a Izrael.

 

“Strata americkej podpory v lepšom prípade obmedzí operačnú slobodu IDF a v horšom prípade prinúti Izrael stiahnuť sa z Gazy skôr, ako dosiahne svoje ciele,” vynáša verdikt Rob Pinfold, profesor Karlovej univerzity v Prahe. Vedec píše, že Izrael sa ani nemôže rozhodnúť, kto bude v Palestíne zabezpečovať povojnovú bezpečnosť, teda kto úplne nahradí Hamas. Izrael tiež neodpovedal na otázku, kto bude zodpovedný za vyvraždenie 25 000 civilistov.

 

Nastává hladomor“ - Soud OSN nařídil Izraeli,aby odblokoval potravinovou pomoc v Gaze

28. 3. 2024

Soudci vydali jednomyslné rozhodnutí a uvedli, že Palestinci naléhavě potřebují humanitární pomoc. Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli, aby umožnil nerušený přístup potravinové pomoci do Gazy, kde části obyvatelstva hrozí bezprostřední hladomor. Je to významná právní výtka vůči tvrzení Izraele, že dodávky pomoci neblokuje.

 

Porota soudců nejvyššího soudu OSN, která již projednává stížnost Jihoafrické republiky, podle níž se Izrael na palestinském území dopouští genocidy, vydala toto rozhodnutí poté, co v lednu přijala mimořádné opatření, které Izraeli ukládá povinnost vpustit nouzovou pomoc.

Soudci, kteří byli ve svém rozhodnutí jednomyslní, uvedli, že Palestinci v Gaze čelí zhoršujícím se životním podmínkám a šíří se hladomor a hladovění. "Soud konstatuje, že Palestinci v Gaze již nečelí pouze riziku hladomoru ... ale že nastupuje hladomor," uvedli soudci.

 

Ve svém právně závazném příkazu soud Izraeli nařídil, aby neprodleně přijal "veškerá nezbytná a účinná opatření, která v plné spolupráci s OSN zajistí všem zúčastněným neomezené poskytování naléhavě potřebných základních služeb a humanitární pomoci ve velkém rozsahu", včetně potravin, vody, pohonných hmot a zdravotnického materiálu.

 

Mezinárodní soudní dvůr rovněž nařídil Izraeli, aby neprodleně zajistil, "že se jeho armáda nedopustí jednání, které by představovalo porušení jakéhokoli práva Palestinců v Gaze jako chráněné skupiny podle Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy, včetně toho, že jakýmkoli jednáním zabrání poskytování naléhavě potřebné humanitární pomoci". Izrael popírá, že by se dopouštěl genocidy, a tvrdí, že jeho vojenská kampaň je sebeobranou.

Soudci rovněž vyzvali k okamžitému propuštění všech rukojmích zadržovaných Hamásem.

 

Zatímco Izrael tvrdí, že do Gazy pouští pomoc, vysocí představitelé OSN, USA a dalších mezinárodních organizací, stejně jako nevládní organizace, obvinili Izrael z bránění v poskytování životně důležité pomoci 2,3 milionům obyvatel Gazy. Izrael tvrdí, že musí kontrolovat každou zásilku, aby se ujistil, že žádný náklad nemůže být využit ve prospěch jeho nepřátel z hnutí Hamas. Izraelské síly kontrolují dokonce i nákladní automobily jedoucí z Egypta, který má s Izraelem mírovou smlouvu. Zástupci humanitárních organizací kritizují pomalý a často svévolný proces inspekcí, který v praxi blokuje pomoc a kamiony čekají na schválení několik týdnů.Rozhodnutí přichází v návaznosti na varování nejvyššího představitele OSN pro lidská práva, že Izrael se může bráněním pomoci dopouštět válečného zločinu, a navzdory naléhání Izraele, aby soud v Haagu nová opatření nevydával.

 

O nová opatření požádala Jihoafrická republika v rámci své žaloby, která obviňuje Izrael z genocidy v Gaze vedené státem a také z podněcování ke genocidě ve výrocích nejvyšších izraelských představitelů. Podle mezinárodního práva je používání hladu jako válečné zbraně výslovně zakázáno, přičemž okupační síly jsou rovněž právně povinny zajistit, aby osoby v oblastech, které kontrolují, byly zásobovány životními prostředky. Odmítnuté dodávky pomoci v neděli zkontroloval generální tajemník OSN Antonio Guterres. OSN ve středu pozdě večer oznámila, že hladomor je "stále blíže tomu, aby se stal v severní Gaze realitou", a že zdravotnický systém na tomto území kolabuje kvůli pokračujícím bojům a "omezením v přístupu".

 

Nařízení Mezinárodního soudního dvora přišlo v době, kdy ve čtvrtek probíhaly těžké boje v okolí dvou klíčových nemocnic v Gaze, zatímco třetí nemocnice byla údajně v izraelském obležení, a to za rostoucích mezinárodních obav o bezpečnost pacientů, civilistů a zdravotnického personálu v těchto zařízeních.

 

Zdá se, že nejintenzivnější boje se opět soustředily na komplex al-Šifa, hlavní nemocnici ve městě Gaza před válkou, kde izraelská armáda uvedla, že pokračuje v operacích v jejím okolí poté, co ji před více než týdnem napadla.

 

Izraelské tanky a obrněná vozidla se rovněž shromáždily kolem Násirovy nemocnice v jižním městě Khan Younis, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy a dodalo, že se střílelo, ale žádný útok zatím nebyl zahájen. Červený půlměsíc uvedl, že uvnitř uvízly tisíce lidí. Izraelské síly rovněž blokují nemocnici al-Amal v Chán Júnisu a několik dalších oblastí ve městě se dostalo pod izraelskou palbu, uvedli obyvatelé.

 

Izraelské obranné síly tvrdí, že od zahájení operace v oblasti nemocnice al-Šifa zabily asi 200 ozbrojenců, "přičemž zabránily škodám na civilistech, pacientech, zdravotnických týmech a zdravotnickém vybavení".

 

Ve čtvrtek brzy ráno izraelská armáda uvedla, že ozbrojenci stříleli na vojáky z vnitřních prostor nemocnice i zvenčí pohotovostního oddělení. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamásem uvedlo, že zranění a pacienti jsou drženi v administrativní budově v al-Šifě, která není vybavena tak, aby jim mohla být poskytnuta zdravotní péče, a dodalo, že od izraelského útoku zemřelo pět pacientů kvůli nedostatku potravin, vody a lékařské péče.

 

Neověřené záběry na sociálních sítích ukazují chirurgické oddělení al-Šifa zčernalé plameny a okolní budovy v plamenech nebo zničené.

Ozbrojená křídla militantních skupin Hamás a Islámský džihád ve svém prohlášení uvedla, že při společné operaci "ostřelovala minometnými granáty shromáždění izraelských vojáků v blízkosti komplexu al-Šifa". Tvrzení žádné ze stran nebylo možné nezávisle ověřit. Palestinský Červený půlměsíc (PRC) uvedl, že sedm lidí pracujících pro tuto organizaci, kteří byli zatčeni při útoku na nemocnici al-Amal 9. února, bylo po 47 dnech strávených v izraelských věznicích konečně propuštěno.

 

Světová zdravotnická organizace uvedla, že nemocnice al-Amal přestala v důsledku bojů fungovat, takže z 36 nemocnic v pásmu Gazy je částečně funkčních pouze 10.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve čtvrtek napsal na Twitteru: "WHO znovu požaduje okamžité ukončení útoků na nemocnice v Gaze a vyzývá k ochraně zdravotnického personálu, pacientů a civilistů."

 

V posledních dnech se objevila řada otřesných svědeckých zpráv mezinárodních lékařských týmů, které navštívily zdravotnická zařízení. Ve čtvrtek tým lékařů, který navštívil nemocnici al-Aksá ve městě Deir al-Balah v centrální části Gazy, sdělil agentuře Associated Press, že tamní batole zemřelo na poranění mozku způsobené izraelským úderem, který mu rozbil lebku, zatímco jeho malá sestřenice bojuje o život s částí obličeje utrženou stejným úderem.

 

Tým uvedl, že desetiletý chlapec, který nebyl příbuzný, křičel bolestí po svých rodičích, aniž by věděl, že byli při zásahu zabiti; svou sestru vedle sebe nepoznal, protože popáleniny pokrývaly téměř celé její tělo, uvedli.

 

"Většinu času tady trávím oživováním dětí," řekla Tanya Haj-Hassanová, dětská lékařka intenzivní péče z Jordánska, která má v Gaze bohaté zkušenosti a často hovoří o ničivých dopadech války. "Co to vypovídá o všech ostatních nemocnicích v pásmu Gazy?" ptá se.

 

Ve čtvrtek palestinský premiér Mohammad Mustafa sestavil nový kabinet, v němž bude zastávat i funkci ministra zahraničí, a za hlavní prioritu označil okamžité příměří a stažení Izraele z Gazy.

 

Mustafa, spojenec prezidenta Mahmúda Abbáse a přední podnikatelská osobnost, byl tento měsíc jmenován premiérem s mandátem pomoci reformovat palestinskou samosprávu, která vykonává omezenou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Síly úřadu byly vyhnány z Gazy, když se v roce 2007 chopil moci Hamás, a úřad tam nemá žádnou moc. USA vyzvaly k obnovení úřadu, který by spravoval poválečnou Gazu před případným vznikem státu. Izrael tuto myšlenku odmítl s tím, že si nad Gazou ponechá časově neomezenou bezpečnostní kontrolu.

 

Na diplomatické frontě Bílý dům uvedl, že pracuje na změně termínu návštěvy izraelské delegace ve Washingtonu, kterou Benjamin Netanjahu náhle zrušil poté, co se USA rozhodly nevetovat pondělní rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému příměří v Gaze a propuštění rukojmích držených militanty.

 

Karine Jean-Pierre, tisková tajemnice Bílého domu, potvrdila zprávy, že izraelský premiér nad návštěvou ustoupil a souhlasil s jejím přeložením. "Nyní s nimi pracujeme na nalezení vhodného termínu, který bude zřejmě vyhovovat oběma stranám," řekla.

//www.blisty.cz/art/118320-nastava-hladomor-soud-osn-naridil-izraeli-aby-odblokoval-potravinovou-pomoc-v-gaze.html

 

Izrael připraví Palestince o půdu na okupovaném Západním břehu

 

28.3.2024 13:44

 

Minulý týden Izrael oznámil „konfiskaci“ přibližně 800 hektarů palestinské půdy na okupovaném Západním břehu Jordánu. V této oblasti proto budou moci vzniknout izraelské osady. Jedná se o největší přesun vlastnictví půdy od uzavření dohod v Oslo v září 1993.

 

„Ačkoli jsou v Izraeli a po celém světě tací, kteří chtějí podkopat naše právo na Judeu a Šomron, a dokonce i na zemi obecně, podporujeme hnutí osidlování,“ řekl k plánům vlády židovského státu   izraelský ministr financí Becal'el Smotrič spojený s extrémně pravicovými silami.  Smotrič je ve vládě Benjamina Netanjahua  zodpovědný za dohled nad židovskými osadami na Západním břehu Jordánu. Sám podporuje anexi celé oblasti Izraelem a kritizuje vytvoření palestinského státu. Začátkem tohoto roku vyzval Palestince z pásma Gazy, aby po skončení nepřátelských akcí dobrovolně emigrovali.

 

Většina vlád po celém světě považuje osady vybudované na území dobytém Izraelem během války v roce 1967 za nezákonné. V roce 2016 přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci požadující, aby Izrael zastavil veškeré osidlovací aktivity na Západním břehu Jordánu. Kroky Izraele tímto směrem jsou považovány za porušující mezinárodní právo.

 

Současná vláda premiéra Netanjahua je podle hodnocení sionistická a nacionalistická. Vláda podporuje ilegální pokusy o kolonizaci palestinských území. V roce 2023 se vláda rozhodla legalizovat některé židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a mají tam vyrůst i nové domy.

Jana Putzlacher, vasevec.cz, Foto: premiér Netanjahu a ministr Smotrič 

 

Redakce: J. Skalský, připravil: Dr. O. Tuleškov

Vydaly České národní listy jako svou 825. publikaci určenou pro vlastenecké organizace. Praha, 30. března 2024.

Webová adresa www.ceskenarodnilisty,cz E-mail: vydavatel@seznam.cz,

ceské-narodni-listy.estranky.cz